Lund 21/4

Version 6

2014-05-08 23:48:47

Created by SiTiming © Sportident International AB 2003

Tävlingsdatum 21 april 2014.

Tävlingsplats: Skryllegården, Södra Sandby

Arrangör: Björnstorps IF/Friluftsfrämjandet/Lidingöloppet

Tävlingsledare: Per Månsson, Björnstorps IF

Väder: Molnigt och måttlig vind, cirka 13 grader varmt.

Kontrollmätt bansträcka 10km=9841m, 5km=5094m, 3km=3080m

 

F15 3 km

Place

Start no Name Club   Time Behind

1

645 Tilda Pettersson Björnstorps IF   00:12:06  

2

639 Clara Havinder Björnstorps IF   00:13:30 00:01:23

3

641 Eloise Jörgensen Malmö   00:13:57 00:01:50

4

612 Alva Strand Björnstorps IF   00:14:07 00:02:00

5

637 Isabella Obradovic IFK Lund   00:14:43 00:02:36

6

644 Anja Jagesten Björnstorps IF   00:15:13 00:03:06

7

638 Johanna Obradovic IFK Lund   00:15:28 00:03:21

8

609 Astrid Pyk GKIK   00:16:30 00:04:23

9

608 Alva Pyk GKIK   00:16:31 00:04:24

10

636 Maja Paldanius Staffanstorp   00:18:58 00:06:51

11

643 Sonja Möller Stockholm   00:18:59 00:06:52

12

622 Sofia Lundberg Söderling Bjärred   00:20:31 00:08:24

13

642 Jonna Leth Södra Sandby   00:23:05 00:10:58

14

640 Isabella Niklasson Slyngbom Södra Sandby   00:23:05 00:10:58

15

606 Hilda Bergström     00:45:02 00:32:55
KS 10 km

Place

Start no Name Club   Time Behind

1

56 Marina Stoltz Heleneholms IF   00:39:48  

2

54 Mia Havinder Björnstorps IF   00:41:08 00:01:19

3

51 sabina nilsson frosta multisport   00:42:31 00:02:42

4

581 Kim Gustafson Björnstorps IF   00:42:50 00:03:02

5

483 Helena Gutter Solvikingarna   00:45:19 00:05:30

6

53 Siri Bååth Lånke IL, Norge   00:47:15 00:07:27

7

459 Maria Trönell IS Göta   00:51:07 00:11:18

8

486 Runa Pettersson MAI   00:51:37 00:11:48

9

50 Eva Hagwall Lunds ok   00:52:17 00:12:28

10

49 Malin Olsson IS Skanne   00:56:48 00:16:59

11

57 Evy Lövdahl Käck Heleneholms IF   01:00:12 00:20:23

12

55 Kristina Larsson Heleneholms IF   01:01:09 00:21:20
KS 5 km

Place

Start no Name Club   Time Behind

1

649 Elin Elmquist MAI   00:22:43  

2

648 Jasmina Orlovac Malmö   00:25:08 00:02:24
Motion 10 km

Place

Start no Name Club   Time Behind

1

500 Tobias Johansson Falkenberg Allstars   00:35:32  

2

469 Jimmy Jacobsson Falkenberg Allstars   00:35:54 00:00:22

3

467 Tobias Waldenvik Malmö   00:36:33 00:01:01

4

87 Fredrik Petersén     00:37:53 00:02:20

5

243 Nils Wetterberg Lund   00:38:29 00:02:56

6

336 Jonas Ingby Tetra Pak IF   00:38:43 00:03:10

7

557 Daniel Åman     00:38:54 00:03:21

8

113 Filip Håhus ESSIQ   00:39:17 00:03:45

9

348 Anders Adolfsson LK Uven   00:39:18 00:03:45

10

439 Mattias Grundelius Lund   00:39:20 00:03:48

11

408 Ola Flisbäck     00:39:37 00:04:04

12

131 Gael Joly Lonesome runners   00:39:37 00:04:05

13

451 Walter Dobric Hallaröd   00:39:39 00:04:06

14

475 Martin Stigmar LK Uven   00:39:45 00:04:13

15

124 Hampus Rein Lund   00:39:48 00:04:15

16

278 Keddy Malmberg Åkarp   00:40:21 00:04:48

17

433 Johan Svärd Malmö   00:40:26 00:04:54

18

372 Pierre Unebratt Coach K Runners   00:40:30 00:04:57

19

499 Senad Bahonjic Falkenbergs RR   00:40:53 00:05:20

20

376 Mikael Bengtsson Heleneholms IF   00:41:01 00:05:28

21

465 Mikael Svensson HLK-92   00:41:06 00:05:33

22

224 Johan Eking IS Göta   00:41:09 00:05:37

23

148 Kristian Svensson Åkarp   00:41:22 00:05:49

24

301 Adam Persson Lund   00:41:26 00:05:53

25

388 Peter Ekerot Lund   00:41:30 00:05:57

26

240 Simon Gustavsson Lund   00:41:32 00:05:59

27

346 Niklas Braun Nordic Sugar   00:41:33 00:06:01

28

143 Christoffer Olkvist Triathlon Syd   00:41:46 00:06:13

28

248 Andreas Stolt Lund   00:41:46 00:06:13

30

293 Oskar Tynelius Slimminge   00:41:51 00:06:18

31

255 Sebastian Borring Limhamn   00:41:51 00:06:19

32

237 Sven Tövik Södra Sandby   00:41:54 00:06:22

33

494 Bosse Nilsson Friskis & Svettis Lund   00:41:58 00:06:25

34

392 Niklas Thörn Stigmännen/Karlshamn   00:42:05 00:06:33

35

170 Matti Pommer Axtorp   00:42:07 00:06:34

36

393 Fredrik Sjödin Consafe Logistics   00:42:09 00:06:37

37

119 Alexander Rosenkvist Öved   00:42:11 00:06:38

38

570 André Brenner     00:42:16 00:06:43

39

367 Stephen Hall södra sandby   00:42:18 00:06:45

40

175 Tomas Lindgren Österfärnebo   00:42:29 00:06:56

41

375 Johan Enell Coach K Runners   00:42:30 00:06:58

42

471 Jonas Palmqvist Svensson Hjärup   00:42:34 00:07:01

43

350 Sanny Malmberg Malmö   00:42:41 00:07:09

44

453 Johannes Baff Bara   00:42:47 00:07:15

45

106 Tobias Fredriksson     00:42:48 00:07:15

45

94 Emanuel Möller Limhamn   00:42:48 00:07:15

47

179 björn lundberg Utbrytarna SK   00:42:49 00:07:16

48

97 Maja Haglund Stockholm   00:42:55 00:07:23

49

284 Tomas Ivarsson Kävlinge RC   00:42:57 00:07:25

50

292 Ola Stigmar Lk Uven   00:43:00 00:07:27

51

196 Jonas Rask Spb Öresund   00:43:02 00:07:30

52

233 Åke Åkesson Coach K Runners   00:43:09 00:07:36

53

111 Karin Ahlstedt Coach K Runners   00:43:11 00:07:38

54

149 Jakob Testad Utförslöparna   00:43:16 00:07:44

55

201 Richard Stagen LLIF   00:43:17 00:07:45

56

195 Mattias Andersson Mölndal   00:43:18 00:07:45

57

315 Magnus Wijk Tetra Pak IF   00:43:21 00:07:48

58

491 Johan Larsson Lund   00:43:21 00:07:49

59

123 Roger Olsson ETK   00:43:24 00:07:52

60

139 Roger Hesselstrand Hjärup   00:43:28 00:07:55

61

310 Anders Sjöstrand     00:43:28 00:07:56

62

386 Johan Färemo MAI Motion, Malmö   00:43:33 00:08:01

63

421 Fredrik Cervin Vallåkra   00:43:35 00:08:03

64

452 Jesper Jönsson Dalby   00:43:35 00:08:03

65

235 Mikael Kylsäter Friskis & Svettis Lund   00:43:43 00:08:10

66

384 Henric Thulin Olander Lund   00:43:44 00:08:11

67

414 Thomas Arvidsson     00:43:45 00:08:12

68

142 Johan Lindström Lund   00:43:45 00:08:12

69

318 Joaquim Barros Tetra Pak IF   00:43:45 00:08:13

70

568 Samuel Thelin Dalby   00:43:48 00:08:16

71

302 Cristian Nae Team Rynkeby Malmö   00:43:49 00:08:16

72

428 Kenfu Keflai Hjärup   00:43:56 00:08:23

73

256 Jakob Mosesson Malmö Gerillalöpare   00:43:57 00:08:24

74

407 Henrik Tägtström Prof Jogg   00:44:00 00:08:27

75

327 Ruben Martinez Garcia Tetra Pak IF   00:44:00 00:08:27

76

438 Rasmus Kristoffersen Bjärnum   00:44:01 00:08:28

77

344 Anders Vestergård Söderåsens FK   00:44:02 00:08:29

78

347 Tomas Jonasson Björnstorps IF   00:44:03 00:08:31

79

257 Kristofer Thelin Linero   00:44:12 00:08:39

80

64 Mats Nilsson Malmö Löparförening   00:44:12 00:08:40

81

61 robert holst Malmö   00:44:18 00:08:45

82

241 Pontus Andgren Malmö   00:44:19 00:08:46

83

464 Carl Strömblad HLK-92   00:44:19 00:08:46

84

166 Kim Quarnström Utbrytarna SK   00:44:27 00:08:55

85

462 Jonas Wendt PwC   00:44:28 00:08:56

86

294 Lars-Åke Andersson Staffanstorp   00:44:31 00:08:58

86

287 Erik Sundberg Malmö   00:44:31 00:08:58

88

214 Mikael Henriksson Lomma   00:44:35 00:09:02

89

59 Lars Lindgren     00:44:38 00:09:05

90

300 Per Nilsson Dösjebro   00:44:38 00:09:06

91

551 Camilla Palmér Vejbystrand   00:44:46 00:09:13

92

383 Peter Held Söderåsens FK   00:44:49 00:09:16

93

164 Peter Emanuelsson Lund   00:44:54 00:09:21

94

442 Fredrik Duvander Löberöd   00:44:56 00:09:23

95

400 Nils Undall-Behrend     00:44:58 00:09:26

96

250 Daniel Berglund Rydebäck   00:45:00 00:09:27

97

332 Jörgen Hejde Tetra Pak IF   00:45:03 00:09:31

98

210 Christoffer Sjöberg Kävlinge   00:45:05 00:09:32

99

207 Martin Persson     00:45:09 00:09:36

100

481 Pange Öberg     00:45:22 00:09:49

101

385 Magnus Andreasson Malmö   00:45:23 00:09:51

102

204 Tord Johannesson Harlösa IF   00:45:28 00:09:56

103

489 Jimmy Nilsson Malmö   00:45:30 00:09:57

104

295 andreas persson malmö   00:45:34 00:10:01

105

354 Robert Heu Häljarp   00:45:34 00:10:02

106

307 Mikael Svensson Kävlinge   00:45:36 00:10:03

107

313 Ola Sjöstrand Sjöbo   00:45:39 00:10:06

108

74 Henrik Ekdahl Malmö   00:45:41 00:10:08

109

317 Viktor Petersson Tetra Pak IF   00:45:46 00:10:14

110

415 Paul Nelson Lund   00:45:53 00:10:20

111

262 Kit Carlsson Kristianstad   00:45:54 00:10:22

112

366 Gabrielle Flood     00:45:57 00:10:24

113

463 Philip Lingebrant IMAC   00:45:59 00:10:27

114

437 Joakim Kristoffersen Bjärnum   00:46:14 00:10:42

115

320 Per Wänersjö Tetra Pak IF   00:46:17 00:10:44

116

260 Stefan Nilsson IK Jogg   00:46:22 00:10:49

117

440 Martin Johansson Åkarp   00:46:25 00:10:52

118

561 Christoffer Karlsson Sösdala   00:46:25 00:10:53

119

495 Per Åkesson Lund   00:46:38 00:11:05

120

206 Henrik Johansson Veberöd   00:46:40 00:11:07

121

160 Robin Wallberg     00:46:43 00:11:10

122

448 Fritz Andersson Kävlinge RC   00:46:46 00:11:13

123

69 Håkan Nilsson Veberöd   00:46:47 00:11:14

124

479 Tonny Sjöö Staffanstorp   00:46:48 00:11:15

125

259 Hans Meynert Lomma   00:46:49 00:11:16

126

403 Guillermo Sagastume Lund   00:46:50 00:11:18

127

585 Patrik Jönsson     00:46:52 00:11:20

128

353 Andreas Alexandersson Lund   00:46:57 00:11:24

129

227 Ola Örnberg Lonesome Runners   00:47:00 00:11:28

130

282 Malin Friestad     00:47:03 00:11:30

131

316 Anders Marling Tetra Pak IF   00:47:08 00:11:35

132

275 Patrik Berander     00:47:08 00:11:35

133

417 Torgny Pettersson IK Pallas   00:47:09 00:11:36

134

137 Roland Larsson     00:47:21 00:11:48

135

269 Rickard Persson FrontPac AB   00:47:24 00:11:51

136

280 jonas nilsson Lunds Lasaretts IF   00:47:25 00:11:52

137

155 Fredrik Oddshammar Lund   00:47:28 00:11:55

138

146 Victoria Jakobsson Lund   00:47:29 00:11:57

139

273 Håkan Wiktorsson Helsingborg   00:47:32 00:11:59

140

436 Fredrik Jungermann Höllviken   00:47:41 00:12:08

141

497 Sverre Turesson Dösjebro   00:47:42 00:12:09

142

223 Åsa Björnram Daniel Actic Skrylle   00:47:44 00:12:12

143

399 Per Blom Björnstorps IF   00:47:44 00:12:12

144

303 Niklas Norén Malmö   00:47:46 00:12:13

145

289 Bengt Olsson Rexam IF, Malmö   00:47:50 00:12:17

146

114 Jonas Leo Lund   00:47:51 00:12:18

147

360 Patrik Möberg Hjärup   00:47:55 00:12:22

148

116 Anders Hansson LK Uven   00:48:00 00:12:27

149

77 Martin Ahlström IVA SUS Malmö   00:48:03 00:12:30

150

339 Mikael Birgersson Tormestorp   00:48:06 00:12:33

151

370 Anders Jaensson Elmhults SC   00:48:06 00:12:34

152

369 Kaj Möller Stockholm   00:48:10 00:12:37

152

396 Jörgen Nihlgård     00:48:10 00:12:37

154

380 jimmy calden ystad   00:48:10 00:12:38

155

492 Mats Sköld Lund   00:48:12 00:12:39

156

364 Marcus Lundström     00:48:12 00:12:40

156

60 Magnus Östrand Höganäs   00:48:12 00:12:40

158

312 Bengt Andersson Dalby   00:48:18 00:12:45

159

218 Mikael Sjölin Lund   00:48:21 00:12:48

160

272 Gunnel Hagstam Eslöv   00:48:22 00:12:49

161

71 Rino Sperlbauer Lund   00:48:23 00:12:50

162

411 Andreas Geniffke Klågerup   00:48:24 00:12:51

163

220 Truls Petersen Växjö   00:48:32 00:12:59

164

231 Mats Möller Malmö   00:48:35 00:13:03

165

575 Simon Sachler     00:48:39 00:13:06

166

341 Henrik Smedenfors Klågerup   00:48:39 00:13:06

167

265 Simon Cromby FrontPac AB   00:48:39 00:13:06

168

466 Marcus Sundin Malmö   00:48:41 00:13:08

169

244 Sofia Hegardt Lunds Lasaretts IF   00:48:42 00:13:09

170

236 Enrique Herrera Tetra Pak IF   00:48:43 00:13:11

171

246 Lars Sjöberg LSRC   00:48:44 00:13:11

172

263 Johan Idberg Kristianstad   00:48:45 00:13:12

173

174 Åsa Axén Motala AIF OL   00:48:46 00:13:13

174

171 carolina weiss tetra pak if   00:48:46 00:13:14

175

416 Fredrik Stolt Lund   00:48:52 00:13:19

176

290 Lars Persson Rexam IF, Malmö   00:48:53 00:13:20

177

242 Mats Persson Södra Sandby   00:48:56 00:13:23

178

274 Håkan Joelsson Moblis   00:48:56 00:13:24

179

460 Niklas Spångberg Lund   00:49:07 00:13:34

180

140 Klas Grimström Malmö   00:49:12 00:13:39

181

389 Jimmy Persson Lund   00:49:14 00:13:41

182

563 Fredrik Hommel Bondeson Flyinge   00:49:14 00:13:41

183

279 Emilia Hansson Lunds Lasaretts IF   00:49:24 00:13:51

184

150 Staffan Jacobsson Hjärup   00:49:29 00:13:56

185

232 Johan Wilke Lomma   00:49:31 00:13:59

186

298 Filippos Kamenos Nicosia, Cyprus   00:49:33 00:14:00

187

254 Margareta Borring Limhamn   00:49:34 00:14:01

188

249 Katrin Berglund Rydebäck   00:49:34 00:14:02

189

476 Stefan Söderberg Träplanets löpklubb   00:49:35 00:14:03

190

76 Torbjörn Olsson Södra Sandby   00:49:36 00:14:03

191

163 Johanna Melin Lund   00:49:36 00:14:03

192

309 per bengtsson lund   00:49:37 00:14:04

193

477 Mats Svensson Staffanstorp   00:49:37 00:14:05

194

138 Sofia Jarlbring     00:49:42 00:14:09

195

333 Erik Lidström Tetra Pak IF   00:49:48 00:14:16

196

488 Per Persson FK Åsen   00:49:52 00:14:20

197

157 Carl Munkeschöld Hofterup   00:49:54 00:14:22

198

91 Anders Färdig Degeberga   00:49:57 00:14:25

199

379 Martin Svensson Malmö   00:49:59 00:14:26

199

567 Thomas Hallberg Eslöv   00:49:59 00:14:26

201

397 Kristina Nihlgård     00:50:05 00:14:33

202

67 Hans-Fredrik Löfgren Lonesome Runners   00:50:07 00:14:34

203

215 Beatrice Christensson     00:50:09 00:14:36

204

490 Gunnar Erlandsson     00:50:12 00:14:39

205

458 Martin Sievers Bjärred   00:50:13 00:14:41

206

446 Rickard Persson Lund   00:50:14 00:14:41

207

553 Anders Möllerström Lunds Lasaretts iF   00:50:17 00:14:44

208

314 Fredrik Lefdal Tetra Pak IF   00:50:18 00:14:46

209

271 Krister Eskilsson Landskrona   00:50:23 00:14:50

210

229 Max Linde Södra Sandby   00:50:24 00:14:51

211

221 Per Mauritzon Löddeköpinge   00:50:29 00:14:57

212

117 Rickard Öberg Malmö   00:50:39 00:15:07

213

434 Knut Larsson Göteborg   00:50:40 00:15:07

214

362 Hugo Nilsson Genarp   00:50:45 00:15:12

215

225 Jenny Wingerstrand Limhamn   00:50:49 00:15:17

216

398 Simon Shepherd Björnstorps IF   00:50:56 00:15:24

217

95 Christopher Håkansson Degeberga   00:50:57 00:15:25

218

311 Umberto Picchini Lunds Universitet   00:50:58 00:15:25

219

168 Anders Olsson Karisma/Kristianstad   00:51:02 00:15:30

220

158 Håkan Olsson Blentarp   00:51:04 00:15:31

221

200 Lena Steen Stagen LLIF   00:51:04 00:15:32

222

208 Knud Avo Pehrson Harlösa   00:51:09 00:15:37

223

176 eva brengdaghl Coach K Runners eller Actic   00:51:09 00:15:37

224

432 Jannike Björkqvist Malmö   00:51:10 00:15:37

225

321 Richard Nilsson Tetra Pak IF   00:51:12 00:15:39

226

297 Josefhine Ljunggren Mörarp   00:51:13 00:15:40

227

212 Peter Strömblad     00:51:16 00:15:43

228

205 Erik Svenonius Flyinge   00:51:23 00:15:51

229

194 Pernilla Gullvert Eskapader.se   00:51:26 00:15:53

230

472 Cecilia Palmqvist Hjärup   00:51:26 00:15:54

231

276 Kajsa Lind Malmö   00:51:30 00:15:57

232

268 Claus Dalgaard FrontPac AB   00:51:40 00:16:08

233

406 Fredrik Fiedler IFK Formsvacka   00:51:42 00:16:10

234

441 Martin Ringmar Lund   00:51:57 00:16:25

235

345 Siv Tjernberg Lunds Lasaretts iF   00:52:15 00:16:42

236

145 Mats Carlsson MC-MUR, LÖDDEKÖPINGE   00:52:25 00:16:52

237

66 Mari Ekelund Löddeköpinge   00:52:26 00:16:53

237

222 Irene Mauritzon Löddeköpinge   00:52:26 00:16:53

239

355 Mikael Evander     00:52:29 00:16:57

240

356 Jörgen Karlsson Lund   00:52:32 00:16:59

241

266 Martin Enocson FrontPac AB   00:52:34 00:17:01

242

493 Anders Palklint Lomma   00:52:45 00:17:13

243

357 Jenny Älmqvist Lund   00:52:47 00:17:14

244

161 Patrik Jönsson Malmö   00:52:47 00:17:14

245

306 Iréne Nordström     00:52:49 00:17:16

246

343 Patrik Lerpard Limhamn   00:52:54 00:17:21

247

167 Martin Boman Genarp   00:52:55 00:17:23

248

445 Jonas Wigrup LK Uven   00:52:56 00:17:23

249

156 Larre Ländin Lund   00:52:58 00:17:25

250

335 Anna Olsson Tetra Pak IF   00:53:00 00:17:28

251

203 Daniel Hohenthal Lund   00:53:01 00:17:29

252

409 Annica Flisbäck Dösjebro   00:53:03 00:17:31

253

81 Jonas Olsson Vomb   00:53:04 00:17:31

254

107 Håkan Jareman     00:53:07 00:17:34

255

412 Patrik Lindgren     00:53:09 00:17:37

256

202 Ulrika Lundquist Lund   00:53:13 00:17:40

257

461 Helena Pyk Göteborg   00:53:14 00:17:41

258

253 Caroline Steinwig     00:53:15 00:17:42

259

112 Suzan Jakobsson Coach K Runners   00:53:16 00:17:43

260

473 Sofia Aagaard Kolmert Höganäs   00:53:21 00:17:49

261

286 Jerker Sundberg Lomma   00:53:23 00:17:50

262

245 Claes Schrewelius Lund   00:53:24 00:17:51

263

390 Joachim Gabrielsson     00:53:25 00:17:52

264

99 Sven Sjöqvist Dalby   00:53:29 00:17:56

265

573 Kristian Sassersson Östra Odarslöv   00:53:31 00:17:59

266

496 Anna Hansson Lund   00:53:36 00:18:03

267

120 Magnus Abrahamson Utförslöparna   00:53:37 00:18:05

268

456 Benn Pörsche Staffanstorp   00:53:44 00:18:12

269

270 Jesper Schumacher FrontPac AB   00:53:54 00:18:21

270

136 Bertil Tykesson Kävlinge   00:53:55 00:18:22

271

264 Sylvain Touzé     00:53:56 00:18:24

272

323 Håkan Andersson Tetra Pak IF   00:53:57 00:18:24

273

484 Fredrik Nilsby Lund   00:54:14 00:18:41

274

338 Tina N Mörnstam Malmö löparförening   00:54:18 00:18:45

275

188 Richard Markham Kävlinge   00:54:19 00:18:46

276

444 Carola Netterlid Lomma   00:54:32 00:18:59

277

308 margareta ottmer dösjebro   00:54:32 00:19:00

278

296 Michael Ljunggren Mörarp   00:54:38 00:19:06

279

267 Peter Åkerberg FrontPac AB   00:54:48 00:19:15

280

342 Balazs Kapas Lund   00:55:09 00:19:36

281

191 Helena Svensson     00:55:16 00:19:44

282

133 Ulf Larsson Vismarlöv   00:55:17 00:19:45

283

90 Martin Heide     00:55:19 00:19:46

284

478 Jeanette Söderberg Träplanets löpklubb   00:55:24 00:19:52

285

130 Jan Wennerlund oxie   00:55:29 00:19:56

286

162 Mats Edén Kävlinge   00:55:36 00:20:04

287

574 Ingvar Linde Limhamn   00:55:37 00:20:04

288

172 Jimmy Lundqvist Lund   00:55:49 00:20:16

289

110 Andreas Holmberg Malmö   00:55:49 00:20:16

290

261 Hans Cavander Staffanstorp   00:55:53 00:20:20

291

418 Caroline Sjöland S Sandby   00:55:53 00:20:21

291

419 Jeanette Källberg Staffanstorp   00:55:53 00:20:21

293

173 Stefan Nyström Lund   00:56:04 00:20:31

294

565 Sandra Wiliamsson Zetterqvist Bollnäs   00:56:05 00:20:32

295

564 Jimmy Zetterqvist Bollnäs   00:56:05 00:20:33

296

413 Jenny Ekman     00:56:09 00:20:36

297

165 Cecilia Linde Södra Sandby   00:56:11 00:20:38

298

122 Lars Lindeborg Lindeborg Hörby   00:56:23 00:20:50

299

103 Unn Dahlén Lund   00:56:23 00:20:51

300

328 Lars Månsson Tetra Pak IF   00:56:30 00:20:58

301

209 Olof Levin     00:56:34 00:21:01

302

387 Lena Rothman Söderåsens FK   00:56:36 00:21:04

303

285 Mattias Boman Tunapuna   00:56:38 00:21:05

304

394 MATS OLSSON Eriksfälts FF, Malmö   00:56:46 00:21:14

305

329 Joakim Persson Tetra Pak IF   00:56:52 00:21:19

306

132 Christina Johansson Helsingborg   00:56:57 00:21:24

307

238 Cecilia Persson Ystad   00:57:00 00:21:27

308

351 Marie Möller MALMÖ   00:57:01 00:21:29

309

404 Anders Nilsson Trelleborg   00:57:04 00:21:32

310

247 Magnus Persson Södra Sandby   00:57:05 00:21:33

311

193 Åsa Wintoft Lund   00:57:13 00:21:40

312

480 Göran Jonsson Staffanstorp   00:57:17 00:21:45

313

219 Lena Jörnmo Landskrona   00:57:32 00:21:59

314

239 Rebecca Westerlund Lund   00:57:36 00:22:04

315

68 Camilla Löfgren Löddeköpinge   00:57:38 00:22:05

316

226 Johan Wahlström Limhamn   00:57:46 00:22:13

317

184 Sabina Olsson Hässleholm   00:57:48 00:22:15

318

199 Jenny Mårtensson Lund   00:57:49 00:22:16

319

371 Ronnie Johansson Vankiva   00:57:51 00:22:19

320

391 Lennie Thörn Stigmännen/Karlshamn   00:58:02 00:22:29

321

377 Frida Stolt Lund   00:58:04 00:22:31

322

322 Patrick Ljunggren Tetra Pak IF   00:58:05 00:22:32

323

177 Linda Svederberg Team Eskapader   00:58:24 00:22:52

324

330 Ulf Jönsson Tetra Pak IF   00:58:25 00:22:53

325

82 Erika Lagerblad     00:58:42 00:23:10

326

144 Alexandra Holm Nordanå   00:59:03 00:23:30

327

325 Bengt Sahlin Tetra Pak IF   00:59:05 00:23:32

328

228 Lena Örnberg Lonesome Runners   00:59:07 00:23:35

329

277 Mats Andersson Ljungbyhed   00:59:08 00:23:35

330

402 Annika Berglund     00:59:11 00:23:38

331

105 Anna Fredricson     00:59:15 00:23:42

332

86 Anders Erenius Södra Sandby   00:59:20 00:23:47

333

431 Olivia Edvinsson Malmö   00:59:26 00:23:53

334

381 Jenny Norén Malmö   00:59:33 00:24:00

335

93 Madelen Zerman Lund   00:59:39 00:24:06

336

429 Ina Dodd     00:59:50 00:24:17

337

186 Uno Svahn Staffanstorp   00:59:52 00:24:19

338

109 Gustav Grytzell Månsson Lund   00:59:55 00:24:22

339

187 Sara Länk Lund   00:59:59 00:24:27

340

98 Annette Ahlberg     01:00:01 00:24:28

341

217 Klara Fransson Lund   01:00:03 00:24:30

342

572 Anders Tall     01:00:12 00:24:39

343

125 Rolf Elmér     01:00:39 00:25:06

344

482 Julius Kratzer Lund   01:00:42 00:25:10

345

154 Jessica Holm Marieholm   01:00:44 00:25:11

346

454 Christian Frisk Vellinge   01:00:46 00:25:14

347

190 Ann Holster Helsingborg   01:00:57 00:25:24

348

102 Håkan Hylestedt Staffanstorp   01:01:01 00:25:28

349

128 Fredrik Salbrink PCS Syd   01:01:06 00:25:33

350

584 Christel Ekman Malmö   01:01:08 00:25:35

351

447 Eva Olsson Hörby   01:01:12 00:25:40

352

180 Sara Åberg Skurup   01:01:31 00:25:58

353

181 Jerry Åberg Skurup   01:01:31 00:25:58

354

334 Magnus Andersson Tetra Pak IF   01:01:46 00:26:14

355

79 Sofie Heimdahl Helsingborg   01:01:48 00:26:15

356

73 Margareta Ekdahl Skurup   01:01:51 00:26:18

357

291 Arne Svensson Rexam IF, Malmö   01:01:54 00:26:22

358

127 Ivan Granlund Åhus   01:02:00 00:26:28

359

299 Leif Börjesson Södra Sandby   01:02:18 00:26:45

360

189 Ulrika Olsson Lomma   01:02:23 00:26:50

361

378 Malin Johansson Malmö   01:02:53 00:27:21

362

108 Johan Tegner Malmö   01:02:58 00:27:25

363

281 Anita Olsson Kävlinge   01:03:03 00:27:31

364

405 ADRIANNA SÜVEG Södra Sandby   01:03:06 00:27:33

365

363 Rebecka Möberg Hjärup   01:03:07 00:27:34

366

443 Kjell Persson Torna Hällestad   01:03:42 00:28:10

367

401 Andreas Berglund     01:03:44 00:28:11

368

474 Camilla Bengtsson Malmö   01:04:10 00:28:37

369

427 Måns Kronvall     01:04:16 00:28:44

370

135 Malin Sahlé     01:04:57 00:29:24

371

450 Karolina Falk Dösjebro   01:05:12 00:29:40

372

288 Stefan Palm Vellinge Runners   01:05:21 00:29:48

373

134 Christel Ekberg Tyringe   01:05:21 00:29:48

374

731 Sven-Göran Persson Heleneholms IF   01:05:51 00:30:18

375

368 Per Ove Ottosson     01:06:42 00:31:09

376

230 Thomas Attnäs Lunds lasaretts IF   01:06:55 00:31:22

377

141 Maria Andersson Oxie   01:07:27 00:31:54

378

185 Lennart Olsson Trelleborg   01:07:48 00:32:15

379

425 Lars Kronvall     01:08:00 00:32:27

380

304 Brita Malmström     01:08:46 00:33:14

381

104 Claes Levin     01:09:36 00:34:03

382

211 Lars Edgren Bjärred   01:09:46 00:34:14

383

349 Johanna Hällefors Lugi SK   01:12:30 00:36:57

384

426 Jens Kronvall     01:13:01 00:37:28

385

395 Ann-Kristin Karlsson Malmö   01:14:48 00:39:15

386

455 Ruben Wiebe Coach K Runners   01:15:29 00:39:57

387

213 Nikola Nikolov Billesholm   01:19:43 00:44:10

388

89 Bert Lindgren Knasten   01:33:00 00:57:27
Motion 5 km

Place

Start no Name Club   Time Behind

1

741 Mattias Shepherd SSIF   00:20:09  

2

712 Stephen Murray     00:20:12 00:00:02

3

681 Gabriel Klingberg Lunds BOIS   00:20:54 00:00:45

4

749 Peter Dahlqvist Lund   00:20:56 00:00:47

5

624 Adam Abrahamsson Stockholm   00:22:20 00:02:10

6

615 Fredrik Brozén Lund   00:22:21 00:02:12

7

618 Anna Persson Eslöv   00:22:44 00:02:34

8

736 Mattias Jeppsson Eslöv   00:22:51 00:02:42

9

667 Mattias Persson Staffanstorp   00:22:53 00:02:43

10

737 Lykke Sjödin Lund   00:23:54 00:03:44

11

665 Sven Mellin Lund   00:24:01 00:03:52

12

728 Åsa Hjalmarsson Hälsostudion   00:24:03 00:03:54

13

663 Martin Åqvist Lund   00:24:30 00:04:20

14

726 Roger Folkell Nordic Sugar   00:24:51 00:04:41

15

713 Elisabet Ernblad Flyinge   00:25:25 00:05:15

16

692 Staffan Nilsson IS Göta   00:25:46 00:05:36

17

684 Jakob Smusin Härslöv   00:25:55 00:05:45

18

698 Cecilia Brogren Malmö   00:25:56 00:05:46

19

659 Mikael Högstedt Lund   00:26:16 00:06:06

20

742 Samuel Shepherd SSIF   00:26:18 00:06:09

21

676 Daniel Greco Svedala   00:26:18 00:06:09

22

738 Anna Nilsson Lund   00:26:21 00:06:12

23

611 Kristin Forsberg Dalby   00:26:22 00:06:13

24

677 Andrea Greco Svedala   00:26:37 00:06:27

25

678 Lizz Greco Malmö   00:26:42 00:06:32

26

725 Admir Softic Tetra Pak IF   00:26:43 00:06:33

27

613 Pernilla Årzén Malmö   00:26:52 00:06:43

28

655 Viktor Paldanius Vallbygänget   00:27:18 00:07:08

29

651 Petra Johansson Malmö   00:27:24 00:07:14

30

604 Eva Ulfsdotter Dösjebro   00:27:31 00:07:22

31

702 Erik Persson S Sandby   00:27:33 00:07:24

32

733 Julie Möller     00:27:58 00:07:49

33

743 Gustav Shepherd SSIF   00:28:01 00:07:51

34

683 Martina Arnving Härslöv   00:28:02 00:07:53

35

689 Karolina Andersson Skurup   00:28:08 00:07:58

36

695 Jennie Paldanius Staffanstorp   00:28:10 00:08:01

37

730 Sten Tynelius Skurup   00:28:11 00:08:02

38

729 Gudrun Edman Tynelius Skurup   00:28:16 00:08:07

39

718 Vilma Smith     00:28:18 00:08:08

40

607 Alexandra Lindgren Kaoukji Torna Hällestad   00:28:31 00:08:21

41

658 Wolfgang Hees Lund   00:28:33 00:08:24

42

620 Axel Sandin Bjärred   00:28:34 00:08:25

43

744 Johanna Asplund Veberöd   00:28:35 00:08:26

44

735 Irena Färemo MAI Motion, Malmö   00:28:37 00:08:27

45

628 Kristin Leinonen     00:28:40 00:08:30

46

652 Christina Ekdahl Skurup   00:28:45 00:08:36

47

747 Maria Persson     00:29:07 00:08:58

48

674 Leyla Agalar Malmö   00:29:09 00:09:00

49

675 Magnus Persson Eslöv   00:29:09 00:09:00

50

714 Jöngard Caroline     00:29:30 00:09:21

51

626 Linnea Bondesson Kristianstad   00:29:39 00:09:30

52

739 Johan Nilsson Lund   00:29:39 00:09:30

53

664 Elinn Leo Lund   00:29:48 00:09:38

54

722 Åsa Karlström Tetra Pak IF   00:29:52 00:09:42

55

654 Olle Bergström Vallbygänget   00:30:02 00:09:53

55

697 Annie Johansson Friskis & Svettis Lund   00:30:02 00:09:53

57

720 Jeanette Lloyd     00:30:23 00:10:14

58

724 Cecilia Martinsson Tetra Pak IF   00:30:27 00:10:18

59

734 Moira Nelson Lund   00:30:29 00:10:19

60

679 Nina Greco Malmö   00:30:32 00:10:23

61

716 Linda Erwe Höör   00:30:33 00:10:23

62

696 Eva Persson Helsingborg   00:30:41 00:10:31

63

717 Lotta Wemmert Lundin     00:30:41 00:10:32

64

657 Mia Erenius Södra Sandby   00:30:44 00:10:34

65

661 Jörgen Puchleitner     00:30:51 00:10:41

66

745 Karolina Sjövall Lund   00:30:58 00:10:48

67

614 Johan Ringmar Hudiksvall   00:30:58 00:10:49

68

746 Harald Sjövall Lund   00:31:09 00:10:59

69

711 Anna Grimström     00:31:11 00:11:02

70

690 Robin Olsson-Andersson Skurup   00:31:14 00:11:05

71

699 eva nilsson malmö   00:31:37 00:11:27

72

650 Linda Nilsson Veberöd   00:31:37 00:11:27

73

662 Zanne Puchleitner     00:31:38 00:11:28

74

706 violeta Touzé Hansson     00:31:49 00:11:39

75

603 Alice Corani Lund   00:31:49 00:11:40

76

682 Hanna Sande Genarp   00:31:58 00:11:48

77

715 Rose-Marie Nilsson Erwe Höör   00:32:06 00:11:57

78

693 Linn Mauritzon Växjö   00:32:11 00:12:02

79

723 Cecilia Schiött Tetra Pak IF   00:32:14 00:12:04

80

619 Elin Sandin Bjärred   00:32:16 00:12:06

81

694 Cecilia Eking Helsingborg   00:32:40 00:12:31

82

627 Johanna Johansson     00:32:54 00:12:45

83

732 Solveig Sjövall Lund   00:32:56 00:12:46

83

625 Ella Holster     00:32:56 00:12:46

85

740 Emelie Shepherd Björnstorps IF   00:33:04 00:12:54

86

701 Johanna Persson S Sandby   00:33:20 00:13:10

87

691 Isabell Persson-Järvinen Skurup   00:33:30 00:13:21

88

703 Hampus Andersson S Sandby   00:34:08 00:13:58

89

669 Marie Ekelund Arlöv   00:34:14 00:14:04

90

670 Anny Hansen Arlöv   00:34:21 00:14:12

91

666 Åke Henriksson malmö   00:34:57 00:14:48

92

700 Jennie Persson Södra Sandby   00:35:13 00:15:04

93

748 Rebecka Strömblad Svalöv   00:35:21 00:15:11

94

602 Douglas Hansson     00:35:39 00:15:29

95

688 Sara Jönsson Skurup Lindby   00:35:39 00:15:29

96

610 Pia Ljungqvist Coach K Runners   00:39:37 00:19:27

97

617 Kerstin Cronqvist Växjö   00:39:37 00:19:28

98

671 Camilla Larsson VLL   00:40:07 00:19:58

98

672 Jessica Larsson VLL   00:40:07 00:19:58

100

705 Astrid Nilsson Ifk Lund   00:41:39 00:21:29

101

709 Phuong Tran FrontPac AB   00:41:45 00:21:35

102

721 Åsa Fridh Sjöbo   00:42:36 00:22:26

103

707 Göran Nilsson FrontPac AB   00:50:31 00:30:21

104

708 Eva Johansson FrontPac AB   00:50:32 00:30:22

105

686 Bror Jönsson Skurup   01:00:54 00:40:44

106

685 Görel Andersson Skurup   01:40:29 01:20:19
MS 10 km

Place

Start no Name Club   Time Behind

1

552 Daniel Strandberg MAI   00:34:21  

2

6 David Nordqvist Trångsvikens IF   00:35:17 00:00:56

3

33 Sava Iancovici Axa Sports Club   00:35:29 00:01:08

4

470 Erik Modig OK Pan-Kristianstad   00:36:01 00:01:40

5

576 Riccard Andersson Triathlon Syd   00:36:07 00:01:46

6

37 Mikael Stagling IS Göta   00:36:10 00:01:48

7

423 Martin Erson IS Göta   00:36:27 00:02:05

8

14 Simon Wikstrand IS Göta   00:36:29 00:02:07

9

11 kenth Fransson IS Göta helsingborg   00:36:44 00:02:23

10

23 Mikael Westin Björnstorps IF   00:36:58 00:02:36

11

31 Mattias Jonsson Heleneholms IF   00:37:11 00:02:49

12

468 Håkan Carlberg Malmö AI   00:37:25 00:03:04

13

36 Johan Friman Björnstorps IF   00:37:31 00:03:10

14

449 Claes Lennartsson IK Pallas   00:37:33 00:03:12

15

420 Christer Friberg Björnstorps IF   00:38:26 00:04:05

16

3 Erpur Adalsteinsson Axa Sportsclub   00:38:58 00:04:37

17

21 Anders Olsson IFK Trelleborg   00:39:26 00:05:04

18

38 David Roos Triathlon Syd   00:39:42 00:05:20

19

39 Carl Hofvendahl IS Göta   00:40:08 00:05:46

20

485 Ivan Scheblykin Ski Team Skåne   00:40:12 00:05:51

21

34 Christian Ivarsson Ystad IF   00:40:18 00:05:56

22

32 Simon Strand Heleneholms IF   00:40:22 00:06:00

22

571 Peter Tall Heleneholms IF   00:40:22 00:06:00

24

424 Mikael Engqvist IS Göta   00:40:30 00:06:09

25

7 Jakob Mårtensson Lulekamraterna   00:40:37 00:06:15

26

498 Fredrik Aplander IS Göta   00:40:37 00:06:15

27

29 Håkan Sandsten Heleneholms IF   00:40:54 00:06:33

28

27 Fredrik Stoltz Heleneholms IF   00:41:28 00:07:06

29

42 Ingemar Svensson Björnstorps IF   00:41:31 00:07:09

30

19 Richard Eriksson IK Pallas   00:41:47 00:07:26

31

26 Bengt Pedersen IK Pallas   00:41:49 00:07:27

32

422 Daniel Jorme IS Göta   00:42:13 00:07:52

33

25 stefan pålsson Skåneslättens OL   00:42:31 00:08:10

34

435 Jonas Schimmele Andrarums IF   00:42:44 00:08:23

35

569 Mats Aaman IK Pallas   00:42:47 00:08:26

36

9 Anders Frostin IFK Helsingborg   00:43:05 00:08:43

37

28 Christian Rasmusson Heleneholms IF   00:43:30 00:09:08

38

35 Jesper Anderberg Björnstorps IF   00:43:49 00:09:28

39

430 Andreas Einan Lånke   00:44:05 00:09:44

40

12 Björn Åkesson Björnstorps IF   00:44:32 00:10:10

41

24 Mikael Vesterberg Björnstorps IF   00:44:36 00:10:15

42

15 Ulf Svarvell Håkanson Björnstorps IF   00:44:59 00:10:38

43

22 Dirk Winnat Björnstorps IF   00:45:02 00:10:41

44

20 Dag Wahlberg Björnstorps IF   00:45:41 00:11:19

45

487 Mats Åkesson MAI   00:46:16 00:11:54

46

5 Joakim Bornhager Björnstorps IF   00:46:26 00:12:05

47

13 Mark Ward Björnstorps IF   00:47:07 00:12:46

48

457 Jesper Sjölander Björnstorps IF   00:48:11 00:13:49

49

30 Bert Elmqvist Heleneholms IF   00:48:18 00:13:56

50

8 Anders Hansson Björnstorps IF   00:48:22 00:14:01

51

4 Johan Johnsson Björnstorps IF   00:49:18 00:14:57

52

17 Mats Berglund Björnstorps IF   00:49:18 00:14:57

53

41 Kerry Linell Björnstorps IF   00:53:50 00:19:29
MS 5 km

Place

Start no Name Club   Time Behind

1

621 Max Lundberg LK Myran   00:19:16  

2

623 Mikael Karlsson Björnstorps IF   00:20:50 00:01:34

3

646 Gunnar Sterner Heleneholms IF   00:23:02 00:03:46

4

647 Bo Jönsson Heleneholms IF   00:31:28 00:12:12
P15 3 km

Place

Start no Name Club   Time Behind

1

750 Kasper Friberg Björnstorps IF   00:11:34  

2

630 Silas Soelberg Bondrum, Rønne, Danmark   00:12:50 00:01:16

3

635 Jonathan Möller Stockholm   00:13:54 00:02:20

4

616 David Grundelius H43 Lund   00:14:08 00:02:34

5

631 Jöngard Melker EAI Eslöv   00:15:11 00:03:37

6

632 Hong Quan Odin Lund   00:16:12 00:04:38

7

629 Eskil Soelberg Bondrum, Rønne, Danmark   00:20:19 00:08:45

8

634 Arden Hall sandby   00:25:00 00:13:26

9

633 Carrig Hall Sandby   00:25:01 00:13:27
P17 10 km

Place

Start no Name Club   Time Behind

1

2 Oskar Rosenlund Björnstorps IF   00:34:15  

TCS
TeamSportia



Saucony
2XU



enervit
Polar
Rönneberga



SEAT





AXA