Medaljtider

Silvermedaljtider:

Klass........................Tid

Män 30....................2.15.00
Kvinnor 30..............2.38.00

Män 15km...............1.07.00
Kvinnor 15km.........1.15.00

Män 50.....................1.14.00
Män 60.....................0.55.00
Män 70.....................1.02.00
Män 80.....................0.25.00

Kvinnor 50...............1.05.00
Kvinnor 60...............1.08.00
Kvinnor 70...............1.10.00
Kvinnor 80...............0.28.00

Kvinnor 22...............0.45.00
Flickor 17.................0.50.00
Flickor 19.................0.50.00

Män 22....................1.00.00
Pojkar 17.................0.42.00
Pojkar 19.................0.42.00

Lidingö Tjejlopp.......0.50.00



Medaljtiderna för Lidingöloppet 

Under de fem första åren fick de som klarade segertiden plus 30 procent IFK Lidingös bronsplakett med ”Lidingöloppet” i relief. 1969 var medaljtiden så bra som 2.12.33 vilket 316 man klarade och därefter fastställdes medaljtiden till 2.15.00 oavsett vad segertiden blev. 

Från 1976 kom alla att få medalj och då byttes plaketten ut mot silvermedalj till dem som klarade 2.15. 

När så kvinnorna blev så pass många på 30 km att även de skulle få en silvermedaljtid så gjordes olika jämförelser både vad gällde jämförande tider dels mellan kvinnorna som sprang 15 km (vilket fram till 2005 var kvinnornas huvudlopp) och även procentuellt antal som borde få silvermedalj.
Fram tom 1992 var silvermedaljtiden 2.15 för MK 30 km. Kvinnornas medaljtid var från 1993 och tom 2000  2.35 för att 2001 ändras till 2.38. Tittar man i resultatlistorna från angivna år framgår det i 1993 års resultatlista att 45 kvinnor  klarade 2.35 och 1994 var det 37 st.

Kvinnornas silvermedaljtid på 15 km var då liksom nu 1.15