Lidingöloppet Juniorer och Veteraner

Lördag morgon och förmiddag under Lidingöloppshelgen bjuder på tävlingslöpning för juniorer och veteraner.  Det går verkligen att känna stämningen i luften när deltagarna är på väg till startplatserna.

Löpningen sker i klassiska spår på Lidingö och runt Grönsta gärde. 

M50 (män från 50 år) och P22 (pojkar upp till 22 år) springer tillsammans med TCS Lidingöloppet 15. 

K22 (kvinnor upp till 22 år), P/F 17-19 (pojkar/flickor upp till 17/19 år), K50 (kvinnor från 50 år), M/K 60 (män/kvinnor från 60 år), M/K 70 (män/kvinnor från 70 år) startar på Grönsta och springer den klassiska sista milen för Lidingöloppet.

M/K 80 (män/kvinnor från 80 år) springer 4 km i Grönstaskogarna. 

Varmt välkommen ung som gammal.



För klasser som startar på Grönsta gärde:

6,3 km från mål 3,0 km från mål samt vid målgång
på Grönsta gärde.

För klasser som startar på Koltorps gärde:

Vid starten, Koltorp: vatten
10 km från mål, Hustegaholm: sportdryck och vatten
4 km från mål, Grönsta: sportdryck, vatten, bullar, bananer
Vid mål, Grönsta gärde: sportdryck, vatten, bullar, bananer.

Åldersklasser

  • M50 / M60 / M70 / M80 – män i olika åldersklasser
  • K50 / K60 / K70 /K80 – kvinnor i olika åldersklasser
  • F17/F19 – flickor 17 eller 19 år, 10 km
  • P17/P19 – pojkar 17 eller 19 år, 10 km
  • M22/K22 – män 15 km 22 år/kvinnor 10 km 22 år

Tävling för veteraner och juniorer

Observera att junior- och seniorklasserna inte ingår i TCS Lidingöloppet 30. 
Är du anmäld till en junior-eller seniorklass, men startar i 30 km så räknas inte det resultatet. 
Du diskvalificeras eller får ett tidspåslag från din starttid. 

( F=Flickor, P=Pojkar, M=Män, K=Kvinnor)

Juniorklasser

F17/F19, 10 km
P17/P19, 10 km
M22, 15 km
K22, 10 km

Seniorklasser

M50, 15 km
M60 / M70, 10 km
M80, 4 km
K50 / K60 / K70, 10 km
K80, 4 km

Silvermedaljtider: 

Klass........................Tid

Män 30....................2.15.00
Kvinnor 30..............2.38.00

Män 15km...............1.07.00
Kvinnor 15km.........1.15.00

Män 50.....................1.14.00
Män 60.....................0.55.00
Män 70.....................1.02.00
Män 80.....................0.25.00

Kvinnor 50...............1.05.00
Kvinnor 60...............1.08.00
Kvinnor 70...............1.10.00
Kvinnor 80...............0.28.00

Kvinnor 22...............0.45.00
Flickor 17.................0.50.00
Flickor 19.................0.50.00

Män 22....................1.00.00
Pojkar 17.................0.42.00
Pojkar 19.................0.42.00

Rosa Bandet-loppet (f d Lidingö Tjejlopp)......0.50.00

 



Medaljtiderna för Lidingöloppet 

Under de fem första åren fick de som klarade segertiden plus 30 procent IFK Lidingös bronsplakett med ”Lidingöloppet” i relief. 1969 var medaljtiden så bra som 2.12.33 vilket 316 man klarade och därefter fastställdes medaljtiden till 2.15.00 oavsett vad segertiden blev. 

Från 1976 kom alla att få medalj och då byttes plaketten ut mot silvermedalj till dem som klarade 2.15. 

När så kvinnorna blev så pass många på 30 km att även de skulle få en silvermedaljtid så gjordes olika jämförelser både vad gällde jämförande tider dels mellan kvinnorna som sprang 15 km (vilket fram till 2005 var kvinnornas huvudlopp) och även procentuellt antal som borde få silvermedalj. 
Fram tom 1992 var silvermedaljtiden 2.15 för MK 30 km. Kvinnornas medaljtid var från 1993 och tom 2000  2.35 för att 2001 ändras till 2.38. Tittar man i resultatlistorna från angivna år framgår det i 1993 års resultatlista att 45 kvinnor  klarade 2.35 och 1994 var det 37 st.

Kvinnornas silvermedaljtid på 15 km var då liksom nu 1.15

 

För startande från Grönsa gärde:
Kläd- och väskinlämning finns vid start- och
målplatsen på Grönsta gärde.
Prisutdelning för de tre främsta i M70 och K70, placering  4-6 hämtas i prisutdelningstältet. Prisutdelning för M80 och K80 för de tre främsta. I övriga klasser är det prisutdelning för de tre främsta, 4–10 hämtas i prisutdelningstältet.

Lidingöloppshelgen arrangeras i samarbete med